Forum Rynku Zdrowia Forum Rynku Zdrowia

Prelegenci

A B C D F G H J K L Ł M N P R S T W Z
Krystian Wita

prof. Krystian Wita

konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa, kierownik, Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Lekarz kardiolog, prof. dr hab. n. med., Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca. 

Ur. 23.12.1961 r. w Mikołowie, syn Edmunda i Reginy z domu Ratka. W Mikołowie ukończył Szkołę Podstawową i I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki. Maturę uzyskał w 1980 roku i w tym samym roku rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Tytuł i dyplom lekarza otrzymał w roku 1986.

Jest żonaty, żona Monika z domu Sikora jest lekarzem - specjalistą okulistą. Jest ojcem dwóch synów: Marcina oraz Michała. Mieszka w Katowicach. 

Egzamin specjalizacyjny I stopnia z zakresu chorób wewnętrznych zdał z wyróżnieniem w 1991 roku, II stopnia z chorób wewnętrznych w 1993 roku, a II stopnia z kardiologii w 2001 roku. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe w zakresie zarządzania zakładami opieki zdrowotnej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Stopień naukowy doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim ŚAM w Katowicach otrzymał dnia 01.05.1996 r. a stopień naukowy doktora habilitowanego n. med. w zakresie kardiologii uzyskał na podstawie przedstawionego dorobku naukowego oraz rozprawy: „Przewidywanie poprawy funkcji skurczowej, rozwoju niekorzystnej przebudowy lewej komory i wystąpienia niekorzystnych zdarzeń sercowych u chorych ze świeżym zawałem serca ściany przedniej leczonych pierwotną interwencją wewnątrzsercową”.

W 2004 roku otrzymał grant naukowy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na realizację projektu badawczego „Znaczenie rokownicze perfuzyjnej echokardiografii kontrastowej w porównaniu z innymi nieinwazyjnymi wskaźnikami określającymi zagrożenie zgonem sercowym (frakcja wyrzutowa lewej komory, arytmie komorowe, zmienność rytmu serca, późne potencjały, zmienność załamka T) u chorych ze świeżym zawałem serca leczonych pierwotną angioplastyka wieńcową).” Wyniki tych badań były podstawą przygotowania rozprawy habilitacyjnej.

W 2010 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora d/s Lecznictwa S. P. Szpitala Klinicznego nr 7 Katowicach, które piastuje do dnia dzisiejszego.

 

Do najważniejszych zadań Z-cy Dyrektora ds. Lecznictwa należy między innymi:

  • kierowanie działalnością GCM w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • organizacja przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w GCM z zapewnieniem właściwej dostępności i jakości tych świadczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
  • nadzór nad ustalaniem standardów pracy personelu medycznego w poszczególnych komórkach organizacyjnych GCM,
  • ustalanie zasad i warunków współdziałania komórek organizacyjnych dla zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania GCM pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym, rehabilitacyjnym,
  • zapewnienie warunków niezbędnych dla realizacji w GCM zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w szczególności prawidłowej realizacji przez GCM Umowy w sprawie udostępnienia Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach oddziałów szpitalnych na potrzeby wykonywania zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych;
  • nadzór merytoryczny nad ich realizacją, nadzór nad spełnianiem przez GCM wymagań wobec świadczeniodawców określonych przez Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ, w zakresie: ogólnych warunków udzielania świadczeń, organizacji udzielania świadczeń, zapewnienia realizacji badań oraz personelu medycznego, udział w negocjacjach i renegocjacjach umów na świadczenia zdrowotne; bieżące monitorowanie realizacji zawartych umów.

Wdrożył a następnie rozpropagował jako jeden z pierwszych w Polsce technikę echokardiografii obciążeniowei oraz perfuzyjnej echokardiografii kontrastowej z zastosowaniem środków kontrastowej drugiej generacji. 

Dorobek naukowy W. to 88 publikacji. Łączny współczynnik oddziaływania (IF) tego dorobku wynosi 71,2 a punktacja wg KBN/MNiSW 984 Indeks cytowań mojego dorobku naukowego wg Science Citation Index wynosi 412. Liczba cytowań 226, liczba prac cytowanych 44, Indeks Hirscha 8. Promotor 7 prac doktorskich, recenzent 5 rozpraw doktorskich i 4 prac habilitacyjnych.

Czynny panelista konferencji dotyczących organizacji opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie kardiologii (Kongres Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress, Europejski Kongres Gospodarczy i inne).

W 2016 roku został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Członka Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw działalności upowszechniającej naukę. W 2017 roku decyzją Jego magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został powołany na wykładowcę studiów podyplomowych menadżerskich MBA dla Sektora Medycznego.

Główne zainteresowania: sport- tenis ziemny, stołowy, squash (racketlon), narciarstwo oraz dobra książka.

Bierze udział w sesjach:

  • Kompleksowa opieka nad pacjentami – założenia i praktyka

    ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
     

    Kompleksowa opieka nad pacjentami – założenia i praktyka

    • Przegląd, wnioski i próba podsumowania dotychczasowej realizacji:
      • Pilotażu leczenia otyłości olbrzymiej KOS-Bar
      • Programu kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego KOS-Zawał
      • Pilotażu trombektomii mechanicznej
    • Opieka koordynowana w chorobach przewlekłych na przykładzie mukowiscydozy i śródmiąższowej choroby płuc – stan obecny i wyzwania stojące przed polskim systemem ochrony zdrowia
POWRÓT