Forum Rynku ZdrowiaForum Rynku Zdrowia

Prelegenci

A B C D F G H J K L Ł M N O P R S T W Z
Dariusz Ziora

Dariusz Ziora

kierownik, Oddział Pulmonologiczny z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologi, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. Stanisława Szyszko

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Prof. dr hab. n . med. Dariusz  ZIORA urodził się  15.09.1957.

Ukończył studia  na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w roku 1982 i rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Chorób Płuc w Zabrzu  ŚAM (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny). Jest specjalistą chorób płuc i lekarzem chorób wewnętrznych. Doktoryzował się  w 1990 roku,  stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1999 roku, zaś tytuł profesora medycyny w roku 2007. Jest autorem lub współautorem ok. 250 prac naukowych polskich i zagranicznych. Główne zainteresowania naukowe  obejmują:  1) badania czynnościowe układu oddechowego 2) zastosowanie płukania oskrzelowo-pęcherzykowego (BAL) i plwociny indukowanej w rozpoznawaniu, prognozowaniu i  poznawaniu patogenezy chorób śródmiąższowych płuc i POChP ,3) określanie progu kaszlowego w chorobie refluksowej przed i po fundoplikacji 4) ocenę przydatności oznaczania tlenku azotu w powietrzu wydechowym w różnych chorobach płuc  5)  badania nad rolą hormonów tkanki tłuszczowej (apeliny, rezystyny, visfatyny) w anoreksji i w astmie oskrzelowej 6)  zastosowanie rehabilitacji oddechowej w chorobach śródmiąższowych i u chorych kwalifikowanych do transplantacji płuc.

Profesor Dariusz Ziora odbył szkolenia i staże zagraniczne w Catharina-Ziekenhuis Eindhoven (Holandia), Transplant Unit ; Papworth-Cambridge (Wielka Brytania) , Budapeszcie i Respiratory Medicine Champfer-Saint Moritz (Szwajcaria). 

W latach 2001-2007 pełnił funkcję przewodniczącego Oddziału Katowickiego PTF (obecnie Polskie Towarzystwo  Chorób Płuc (PTChP-od 2019 ponownie przewodnicz ący oddziału), W latach 2001-2008 był skarbnikiem i członkiem zarządu Głównego PTChP , a od 2009 do 2011 roku był Delegatem Krajowym European Respiratory Society.  Od listopada 2015-2018 był konsultantem ds. chorób płuc w województwie śląskim. Jest członkiem Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i koordynatorem zajęć fakultatywnych.  Za działalność organizacyjną na rzecz uczelni i PTChP odznaczony Brązowy Krzyżem  Zasługi,  Medalem: Zasłużony dla SUM oraz Złotą Odznaka PTChP .

Obecnie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego  jako kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i jako kierownik Oddziału Pulmonologicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Zabrzu.

 

Bierze udział w sesjach:

  • Choroby płuc – wybrane zagadnienia terapeutyczne i organizacyjne

    ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
     

    Choroby płuc – wybrane zagadnienia terapeutyczne i organizacyjne

    • Czynniki ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i ciężkiego przebiegu COVID-19 wśród pacjentów z obturacyjnymi chorobami płuc
    • Wielodyscyplinarne podejście do leczenia pacjentów z chorobami zwłóknieniowymi płuc
    • Nowe strategie leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
    • Znaczenie rehabilitacji oddechowej m.in. dla pacjentów z POChP, śródmiąższową chorobą płuc i mukowiscydozą
POWRÓT