Beata Małecka-Libera
senator RP, przewodnicząca
Senacka Komisja Zdrowia
Urodziłam się 17 maja 1954 r. w Dąbrowie Górniczej. Jestem absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 1979 r. uzyskałam dyplom lekarski. Obecnie jestem laryngologiem z II stopniem specjalizacji. W 1999 r. uzyskałam stopień naukowy doktora nauk medycznych Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, a w 2003 r. – tytuł specjalisty w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Od 2005 r. jestem Posłanką na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Jestem wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia oraz przewodniczącą Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego, a także wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości.
7 stycznia 2015 r. zostałam powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia jako pełnomocnik rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Moim zadaniem było przygotowanie, przedstawienie i przeprowadzenie przez Sejm ustawy o zdrowiu publicznym. Obecnie działania na rzecz zdrowia prowadzone są przez wiele instytucji – część zadań spoczywa na samorządach, część na instytucjach państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia czy Sanepid. Skoordynowanie i zintegrowanie prac tych jednostek tak, aby powstał Narodowy Program Zdrowia to ogromne wyzwanie.
W wyborach w 2019 r. zostałam wybrana w skład Senatu X kadencji. Kandydowałam z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 76, otrzymując 82 090 głosów. Tego samego roku objęłam funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia.
Bierze udział w sesjach:
-
Sesja inauguracyjna – czy wygrywamy z koronawirusem?
- Najważniejsze zmiany i decyzje w polskim systemie opieki zdrowotnej od ubiegłorocznej edycji Forum Rynku Zdrowia – pandemia surowym weryfikatorem
- Wytyczanie strategii walki z pandemią – zadanie dla polityków czy ekspertów?
- Modele zarządzania pandemią w wybranych krajach i polskie rozwiązania – kto odniósł sukces?
- Jak bezpiecznie otworzyć system dla leczenia wszystkich pacjentów – nie tylko tzw. covidowych
- Szpitale, ambulatoryjna opieka specjalistyczna i podstawowa opieka zdrowotna, sektor prywatny w dobie COVID-19 – doświadczenia, wnioski i rekomendacje
- Polityka lekowa w dobie koronawirusa
- Rozwiązania teleinformacyjne w walce z epidemią
- Prawne aspekty funkcjonowania opieki zdrowotnej w czasach COVID-19 – wybrane zagadnienia