Prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, odniósł się w poniedziałek (23 października) podczas sesji "Onkologia - wyzwania terapeutyczne i organizacyjne" w ramach XIII Forum Rynku Zdrowia do idei utworzenia sieci szpitali onkologicznych.
- Wierzymy, że centra onkologii, największe pełnoprofilowe placówki onkologiczne, są w stanie najlepiej zrealizować cel, jakim jest koordynowana, kompleksowa opieka nad pacjentem onkologicznym, rozumiana całościowo, łącznie z całą otoczką świadczeń wspierających leczenie - mówił specjalista.
Dodał, że to właśnie centra onkologii powinny najbardziej skorzystać na wycenie świadczeń, przy czym wycena ta nie powinna polegać wyłącznie na zsumowaniu kosztów i liczby realizowanych świadczeń, ale musi brać też pod uwagę tzw. wartość dodaną, rozumianą jako np. oszczędność czasu czy właściwa organizacja leczenia.
Zwrócił też uwagę, że koordynacja i kompleksowość leczenia onkologicznego wymuszana jest przez sam fakt rozwoju onkologii, co należy uwzględnić, jeśli nie chcemy zostać w tyle za onkologią światową.
Z kolei dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przypomniał, że jeśli chodzi o wyniki leczenia, nadal dzieli nas od krajów Europy Zachodniej 10-15 punktów procentowych.
- O tyle jesteśmy od nich gorsi. Ale jeśli spojrzymy na wyniki leczenia wybranych nowotworów w największych polskich centrach onkologii i zestawimy je z wynikami osiąganymi w ''starej'' UE okaże się, że są one porównywalne. To pokazuje, jak wielką rolę odgrywają te ośrodki i tłumaczy, dlaczego tak dążymy do tego, aby każdy polski pacjent onkologiczny, niezależnie od tego, w jakiej części kraju mieszka, miał równy dostęp do leczenia na takim poziomie - podkreślał dr Meder.