Stowarzyszenia pacjenckie, które miały charakter stricte wolontarystyczny stają się teraz organizacjami o charakterze eksperckim, partnerem w tworzeniu prawa - mówi Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.
Jak zauważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, organizacje pacjencie do niedawna skupiały się na wsparciu pacjenta w chorobie, jego rodziny, na prowadzeniu pacjenta przez system. Teraz przechodzą transformację do organizacji o charakterze eksperckim. Stają się partnerem w tworzeniu prawa dla strony rządzącej i dla parlamentu.
- Bardzo cieszy, że coraz więcej organizacji pacjenckich sięga po wsparcie eksperckie. Pacjenci - liderzy organizacji inwestują w swoje kwalifikacje menedżerskie, prawnicze - mówi Gałązka- Sobotka.
Dodaje, że liderzy otaczają się ekspertami wspierającymi stowarzyszenia we właściwym rozumieniu przedkładanych przez ustawodawcę aktów prawnych i właściwej interpretacji skutków tychże aktów prawnych nie tylko z perspektywy pacjenta, ale i świadczeniodawcy.
- Organizacje pacjenckie wymagają dalszej profesjonalizacji i zwiększania kompetencji eksperckich - przekonuje dr Gałązka-Sobotka.
Wypowiedź zarejestrowana podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017 r.).