Monika Adamczyk-Sowa
kierownik, Katedra i Klinika Neurologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, prezes elekt, Sekcja SM Polskie Towarzystwo Neurologiczne
Lekarz, specjalista neurolog; Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; Prezes Elekt Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek krajowych i międzynarodowych zespołów eksperckich z zakresu leczenia stwardnienia rozsianego.
Inicjator współpracy naukowo-badawczej z wieloma jednostkami naukowymi w kraju i zagranicą. Współautorka publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych z dziedziny patofizjologii i leczenia chorób neuroimmunologiczno-zapalnych, chorób naczyniowych mózgu oraz stresu oksydacyjnego.
Wykładowca na konferencjach krajowych i zagranicznych z zakresu chorób układu nerwowego. Recenzent w czasopismach naukowych. Licencjonowany elektrofizjolog z zakresu elektromiografii i potencjałów wywołanych Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Sekcji Stwardnienia Rozsianego PTN, Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej, Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Uczestniczy w kształceniu młodej kadry jako nauczyciel akademicki, kierownik specjalizacji lekarzy z neurologii, opiekun naukowy w przewodach doktorskich. Organizator cyklicznych ogólnopolskich konferencji naukowo-szkoleniowych „Zabrzańskie Dni Neurologiczne”.
Członek Komitetów Naukowych ogólnopolskich konferencji neurologicznych. Organizator kursów szkoleniowych dla Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego dla lekarzy specjalizujących się w neurologii oraz neurologii dziecięcej z zakresu neuroinfekcji, chorób zapalno-demielinizacyjnych OUN, elektroencefalografii, elektromiografii, potencjałów wywołanych, ultrasonografii dopplerowskiej.
Współpracuje z organizacjami pacjentów, bierze udział w popularyzacji wiedzy na temat chorób neurologicznych w mediach.
Bierze udział w sesjach:
-
Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce – w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCILeczenie stwardnienia rozsianego w Polsce – w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań
- Główne wyzwania dotyczące leczenia pacjentów z SM w Polsce
- Organizacja i finansowanie terapii w stwardnieniu rozsianym – drogi do skutecznego modelu
- Dostępności innowacyjnych terapii w stwardnieniu rozsianym w Polsce – perspektywa decydentów, lekarzy i pacjentów
- Koszty pośrednie i bezpośrednie związane ze stwardnieniem rozsianym – próba bilansu
- Jakość życia polskich pacjentów z SM – mamy wiele do poprawienia